Συνταγές μαγειρικής

Γιατί η μαγειρική στο σχολείο;

Το σχολείο είναι  ένας χώρος μάθησης και διάδοσης γνώσεων! Το σχολείο είναι ένας χώρος ανοιχτός να υποδεχτεί τους γονείς και να συμμετέχουν από κοινού σε δράσεις. Η διατροφή αποτελεί ζωτική ανάγκη επιβίωσης και η κατανόηση των τροφίμων καθώς και η σωστή τους επεξεργασία αποτελούν γνώσεις σημαντικής αξίας!

Το μάθημα μαγειρικής είναι ένα αισθητηριακό παιχνίδι όπου τα παιδιά πιάνουν ,δοκιμάζουν ,δημιουργούν

Είναι μια ευχάριστη δραστηριότητα γεμάτο από έντονα συναισθήματα χαράς,  γέλιου, ικανοποίησης

Ανάπτυξη της λεπτής κινητικότητάς  καθώς μαθαίνουν να ανακατεύουν, να στύβουν και να κάνουν άλλες συναφείς κινήσεις οι οποίες χρειάζονται.

Τα παιδιά τα παιδιά εξερευνούν και πειραματίζονται!

Τα παιδιά θα μάθουν τι είναι  εγγραφή οδηγιών , την λεγόμενη Συνταγή ,όπου περιλαμβάνει οδηγίες και πως εκτελούνται με σειρά όπως μια συνταγή.

Επίσης,  το μάθημα μαγειρικής περιλαμβάνει  πολλά μαθηματικά! Μετρήσεις βάρους ,αριθμητικές έννοιες, την έννοια της ποσότητας κ.α

Μάθαμε να χρησιμοποιούμε ως βασική πρώτη ύλη τα υλικά από τον λαχανοκηπός μας προωθώντας έτσι έναν υγιεινό τρόπο ζωής

Στοιχεία Επικοινωνίας

Μύτικας , Χαλκίδα, 34150, ΕΥΒΟΙΑΣ Τηλ: 2221050455 Email: mail@nip-mytik.eyv.sch.gr